hands g4eede4303 1920

Artriidi dieet

 • Mis on artriidi dieet?
 • Mis on artriidi dieedi plussid?
 • Mis on artriidi dieedi miinused?
 • Milline on artriidi dieedi menüü?
 • Mida eksperdid sellest arvavad?

Tutvustus

Artriidi dieet on toitumine, mille eesmärk on leevendada artriiti põdevate inimeste sümptomeid ja parandada nende üldist tervist. Artriidi dieet sisaldab tavaliselt toiduaineid, mis aitavad vähendada põletikku ja leevendada valu, ning väldib toiduaineid, mis võivad põhjustada või süvendada põletikku.

Artriidi dieet võib sisaldada mitmesuguseid toiduaineid, nagu puuviljad, köögiviljad, teraviljad, taimsed proteiinid ja rasvad, mis aitavad leevendada põletikku ja valu. Samuti võib artriidi dieet sisaldada piiratud koguses mõningaid toiduaineid, mis võivad põhjustada põletikku, nagu näiteks liha, piimatooted ja suhkrut sisaldavad toidud.

Artriidi dieet ei ole ühe kindla retsepti järgi koostatud ja see võib erineda sõltuvalt inimesest, kellele see mõeldud on, ning tema haiguse tüübist ja raskusastmest. Seetõttu on oluline, et artriiti põdevad inimesed konsulteeriksid oma arsti või toitumisspetsialistiga, et saada professionaalset nõu ja juhiseid oma toitumise kohta.

Mis on artriidi dieedi plussid?

Artriidi dieet võib aidata leevendada artriiti põdevate inimeste sümptomeid ja parandada nende üldist tervist mitmel viisil:

 1. Vähendab põletikku: Artriidi dieet aitab vähendada põletikku kehas, sest see sisaldab palju taimseid toiduaineid, mis on rikkad antioksüdantide ja põletikuvastaste ainete poolest.
 2. Leevendab valu: Artriidi dieet võib leevendada artriidiga seotud valu, sest see sisaldab toiduaineid, mis aitavad vähendada põletikku ja parandada liigeste liikuvust.
 3. Parandab üldist tervist: Artriidi dieet võib parandada üldist tervist, sest see sisaldab mitmesuguseid tervislikke toiduaineid, mis aitavad säilitada hea immuunsüsteemi tööd ja tugevdada luid ja liigeseid.
 4. Aitab kaalu kontrolli all hoida: Artriidi dieet aitab kaalu kontrolli all hoida, sest see sisaldab tervislikke toiduaineid, mis tekitavad täiskõhutunde ja aitavad vältida ülesöömist. Kaalu kontroll on oluline, sest ülekaalulisus võib suurendada artriidi sümptomeid ja süvendada liigeseid koormavat koormust.

Artriidi dieedil on palju potentsiaalset kasu, kuid tuleb meeles pidada, et see ei ole ükskõik millise artriidi ravi. Tuleks konsulteerida oma arsti või toitumisspetsialistiga, et saada professionaalset nõu ja juhiseid oma toitumise kohta.

Mis on artriidi dieedi miinused?

Artriidi dieet ei pruugi olla igas olukorras sobilik ja see võib teatud inimestele tekitada mõningaid raskusi või probleeme. Mõned võimalikud miinused, mis artriidi dieediga võivad kaasneda, on järgmised:

 1. Võib olla keeruline jälgida: Artriidi dieet võib olla keeruline jälgida, eriti kui see nõuab toiduaineid, mida inimene ei ole harjunud sööma või mida on raske leida.
 2. Võib olla kulukas: Artriidi dieet võib olla kulukas, eriti kui see sisaldab palju toitu, mida tuleb osta spetsiaalsetest poekettidest või veebipoodidest.
 3. Võib põhjustada puudust teatud toitainetest: Artriidi dieet võib põhjustada puudust teatud toitainetest, eriti kui see nõuab piirata mõningate toiduainete koguseid, mis on olulised teatud toitainete allikad. Seetõttu on oluline, et artriidi dieedil oleks tasakaalustatud ja et see sisaldaks piisavalt erinevaid toiduaineid, et tagada vajalike toitainete saamine.
 4. Võib tekitada mõningaid sotsiaalseid raskusi: Artriidi dieet võib tekitada mõningaid sotsiaalseid raskusi, eriti kui inimene peab toidu valimisel järgima teatud piiranguid või kui ta ei saa osaleda teatud söögikorraldustel või üritustel.

Artriidi dieedil on mõningaid miinuseid, kuid need ei tähenda, et see ei oleks sobilik või efektiivne. Tuleks konsulteerida oma arsti või toitumisspetsialistiga, et saada professionaalset nõu ja juhiseid oma toitumise kohta.

Eesti keeles – Milline on artriidi dieedi menüü?

Artriidi dieedi menüü võib sisaldada mitmesuguseid toiduaineid, mis aitavad vähendada põletikku ja leevendada valu, ning väldida toiduaineid, mis võivad põhjustada või süvendada põletikku.

Tervisliku ja tasakaalustatud artriidi dieedi menüü võiks sisaldada järgmist:

 • Puuviljad: erinevad puuviljad, nagu näiteks õunad, banaanid, aprikoosid, virsikud jne.
 • Köögiviljad: erinevad köögiviljad, nagu näiteks brokoli, kapsas, kurgid, porgandid jne.
 • Teraviljad: täisteratooted, nagu näiteks täistera riis, täistera pastatooted, täistera leib jne.
 • Taimsed proteiinid: näiteks tofu, tempeh, oad, linaseemned jne.
 • Rasvad: tervislikud rasvad, nagu näiteks oliivid, avokaadod, pähklid ja seemned.
 • Vesi: piisav kogus vedelikku, et hoida keha hüdreeritud.

Artriidi dieedi menüü võib sisaldada ka piiratud kogust mõningaid toiduaineid, mis võivad põhjustada põletikku, nagu näiteks liha, piimatooted ja suhkrut sisaldavad toidud.

Artriidi dieedil ei ole ühte ühtset menüüd ja see võib erineda sõltuvalt inimesest, kellele see mõeldud on, ning tema haiguse tüübist ja raskusastmest. Seetõttu on oluline, et artriiti põdevad inimesed konsulteeriksid oma arsti või toitumisspetsialistiga, et saada professionaalset nõu ja juhiseid oma toitumise kohta.

Eesti keeles – Mida arvavad eksperdid artriidi dieedist?

Terviseeksperdid ja arstid üldiselt toetavad artriidi dieeti, kuna see võib leevendada artriiti põdevate inimeste sümptomeid ja parandada nende üldist tervist.

Artriidi dieet sisaldab tavaliselt toiduaineid, mis aitavad vähendada põletikku ja leevendada valu, ning väldib toiduaineid, mis võivad põhjustada või süvendada põletikku. See võib olla eriti kasulik inimestele, kellel on reumatoidartriit, sest see haigus on seotud põletikuga.

Eksperdid soovitavad tavaliselt artriidi dieedil olevatel inimestel konsulteerida oma arsti või toitumisspetsialistiga, et saada professionaalset nõu ja juhiseid oma toitumise kohta. Samuti tuleks meeles pidada, et artriidi dieet ei ole osadel juhtudel sobilik ja see ei asenda tavalisi artriidi ravimeetodeid, nagu näiteks ravimid ja füsioteraapia.