pexels photo 9213868

Atkins'i dieet

  • Mis on Atkins’i dieet?
  • Mis on Atkins’i dieedi plussid?
  • Mis on Atkins’i dieedi miinused?
  • Milline on Atkins’i dieedi menüü?
  • Mida eksperdid sellest arvavad?

Tutvustus

Atkinsi dieet on ülemaailmselt tuntud kaalulangetamise meetod, mille eesmärk on vähendada süsivesikute tarbimist ja suurendada rasvade ja valkude tarbimist. See meetod põhineb seisukohal, et süsivesikud põhjustavad kehakaalu tõusu ja et madala süsivesikusisaldusega toitumine aitab kaalust alla võtta. Atkinsi dieedil on mitu etappi ja alguses piiratakse süsivesikute tarbimist väga järsult. Aja jooksul lisatakse järk-järgult süsivesikuid, kuni kehakaal stabiliseerub. Täiskasvanutel soovitatakse jälgida dieedis süsivesikute tarbimist vähemalt 12 nädala jooksul.

Mis on Atkins’i dieedi plussid?

Atkinsi dieet võib olla efektiivne kaalulangetamise meetod, kuna see vähendab süsivesikute tarbimist ja suurendab rasvade ja valkude tarbimist. See võib tõsta keha rasvapõletuse tõhusust ja aitab vähendada kehakaalu. Mõned inimesed on leidnud, et Atkinsi dieet aitab neil tunda end paremini ja parandab nende tervist. Samuti võib see meetod olla lihtne järgida, kuna see võimaldab süüa palju erinevaid toite, sealhulgas liha, kala, munad, juustud ja rasvased köögiviljad.

Atkinsi dieedi plussidest tuleb märkida, et see võib anda kiireid tulemusi, sest esialgu väheneb kehakaal kiiresti, kuna kehast väljutatakse palju vett. See võib olla motiveeriv ja aitab inimesel jääda dieedile truuks. Samuti võib see meetod olla lihtne järgida, kuna see ei nõua toitude kaalumist ega mõõtmist. Lisaks võib see meetod olla hea valik neile, kes ei salli kõrge süsivesikusisaldusega toite või neile, kes tahavad kaalust alla võtta kiiresti.

Mis on Atkins’i dieedi miinused?

Atkinsi dieedil on ka mõningaid miinuseid, millest tuleks arvestada enne selle järgimist. Esiteks, see võib olla väga piirav ja võib põhjustada nälga. Alguses piiratakse süsivesikute tarbimist väga järsult ja see võib põhjustada kehale energia puudust. Samuti võib see meetod põhjustada kõhulahtisust ja kõhukrampe, kuna keha ei ole harjunud süsivesikute puudumisega.

Teiseks, Atkinsi dieet võib tekitada mõningaid terviseprobleeme, kuna see võib põhjustada kehale mineraalainete puudust. See võib põhjustada näiteks lihaskrampe ja nõrkust ning võib olla ohtlik neile, kes juba kannatavad mõne mineraalainevaeguse all. Lisaks võib see meetod põhjustada maksa- ja neeruprobleeme, kuna keha peab töötlema suures koguses rasva.

Kolmandaks, Atkinsi dieet võib olla raskesti jätkusuutlik pikaajaliselt, sest see võib põhjustada toitumishäireid ja tekitada sõltuvust toidust. See võib tekitada ka sotsiaalset isolatsiooni, kuna inimene võib tunda end erinevalt teistest inimestest, kes ei järgi sarnast dieeti. Lisaks võib see meetod olla kallis, kuna see nõuab spetsiaalsete toodete ostmist.

Milline on Atkins’i dieedi menüü?

Atkinsi dieedi menüü sõltub sellest, millises etapis inimene dieedil on. Alguses piiratakse süsivesikute tarbimist väga järsult ja toidus on lubatud peamiselt valkude ja rasvade allikad, nagu liha, kala, munad, juustud ja rasvased köögiviljad. Näiteks võiks üks päevane menüü Atkinsi dieedil näha välja järgmine:

  • Hommikusöök: munad, peekon ja salat
  • Lõunasöök: kana, salat ja avokaado
  • Öösöök: lõhe, köögiviljad ja õli

Aja jooksul lisatakse järk-järgult süsivesikuid, kuni kehakaal stabiliseerub. See tähendab, et lisatakse rohkem kompleksseid süsivesikute allikaid, nagu puuviljad, täisteratooted ja köögiviljad, mis on madala süsivesikusisaldusega. Täiskasvanutel soovitatakse jälgida dieedis süsivesikute tarbimist vähemalt 12 nädala jooksul.

Mida eksperdid arvavad Atkins’i dieedist?

Atkinsi dieet on üsna vastuoluline ja selle efektiivsust on uuritud mitmetes uuringutes. Mõned eksperdid arvavad, et see võib olla efektiivne kaalulangetamise meetod ja et see võib põhjustada mõningaid terviseprobleeme. Teised eksperdid arvavad, et see võib olla ohtlik ja et see võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme.

Üldiselt peetakse tervislikumaks järgida toitumist, mis sisaldab tasakaalustatud kogust süsivesikuid, rasvu ja valku ning mis sisaldab palju tervislikke taimseid toite. Teaduslikud uuringud näitavad, et tervislik toitumine, mis sisaldab erinevaid toite ja mis on tasakaalus, aitab kaalust alla võtta ja parandab tervist. Seetõttu soovitavad enamik eksperte mitte järgida ühtegi kiiret kaalulangetamise meetodit, vaid järgida tervislikku toitumist ja liikumisharjumusi pikaajaliselt.