1657113828131ec9e582b894a5410

DASH dieet

 • Mis on DASH dieet?
 • Mis on DASH dieedi plussid?
 • Mis on DASH dieedi miinused?
 • Mida eksperdid sellest arvavad?

Tutvustus

DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) dieet on tervislik toitumiskava, mis on mõeldud alandama kõrget vererõhku ja ennetama südame-veresoonkonna haigusi. See dieet keskendub tervislikele toitudele ja soovitab vähendada tarbitava soola kogust.

DASH dieet rõhutab tervislike toitude tarbimist, nagu puu- ja köögiviljad, täisteratooted, madala rasvasisaldusega piimatooted, tailiha ja kala ning pähklid ja seemned. Samuti soovitatakse piirata töödeldud toidu, suhkru, soola ja küllastunud rasvade tarbimist.

DASH dieedi põhimõte on suurendada kaaliumi, magneesiumi, kaltsiumi ja kiudainete tarbimist ning vähendada soola tarbimist. See dieet on tuntud ka oma tasakaalustatud toitainete sisalduse ja tervislike toitumisharjumuste soodustamise poolest.

DASH dieet on välja töötatud Ameerika Ühendriikide riiklike tervishoiuinstituutide poolt ja seda soovitatakse kõigile, kuid eriti neile, kes soovivad parandada oma tervist ja vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski.

Mis on DASH dieedi plussid?

DASH dieedil on mitmeid eeliseid, sealhulgas:

 1. Tervislik toitumine: DASH dieet soodustab tervislike ja tasakaalustatud toitude tarbimist, nagu puu- ja köögiviljad, täisteratooted, madala rasvasisaldusega piimatooted, tailiha ja kala, mis võivad parandada üldist tervist.
 2. Vererõhu alandamine: DASH dieet on seotud vererõhu alandamisega, kuna soovitab vähendada soola tarbimist ja suurendada kaaliumi, magneesiumi ja kaltsiumi tarbimist.
 3. Südame-veresoonkonna haiguste riski vähendamine: Dieet võib aidata vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski, nagu südamehaigused, insult ja diabeet.
 4. Tasakaalustatud toitained: DASH dieet sisaldab rikkalikult tervislikke toitaineid, sealhulgas kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid, mis võivad aidata kaasa tervislikule seedimisele ja üldisele tervisele.
 5. Lihtne jälgida: DASH dieet ei nõua spetsiaalsete toiduainete ostu ja on lihtne jälgida ning võimaldab paindlikkust toiduvaliku tegemisel.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et DASH dieet võib olla tervislik ja efektiivne toitumiskava, mis soodustab tervislikke toitumisharjumusi ja võib aidata vähendada vererõhku ning südame-veresoonkonna haiguste riski.

Mis on DASH dieedi miinused?

DASH dieedil on mõningaid miinuseid, mida tuleks kaaluda:

 1. Kallis: DASH dieedil on mõned kallid koostisosad, näiteks värske kala ja puuviljad, mis võivad olla raskemini kättesaadavad ja kallimad.
 2. Vajab teadlikkust toitumisest: DASH dieet nõuab teatud teadlikkust toitumisest ja toiduainete koostisest, et mõista, kuidas toitumine mõjutab keha.
 3. Raske jälgida väljas söömisel: DASH dieedi jälgimine võib olla keeruline väljas söömise ajal, kuna toidu koostis ja kalorite sisaldus ei pruugi olla alati selge.
 4. Piirangud: Dieet võib olla liiga piirav, kuna soovitab vältida või piirata teatud toiduaineid, mis võivad olla maitseelamuse seisukohalt olulised.
 5. Vajab pühendumist: DASH dieet nõuab pühendumist ja järjepidevust, et jälgida toitumiskava ja muuta oma toitumisharjumusi.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et DASH dieedil on mõningaid miinuseid, nagu kallid koostisosad, vajadus teadlikkuse järele ja piirangud teatud toiduainete osas. Kuid kui olete pühendunud toitumiskava järgimisele, võib see olla tervislik ja efektiivne võimalus vererõhu alandamiseks ning südame-veresoonkonna haiguste riski vähendamiseks.

Mida arvavad eksperdid DASH dieedist?

DASH dieet on saanud palju positiivset tagasisidet ekspertidelt. Toidukava on välja töötatud riiklike terviseorganisatsioonide poolt, et aidata inimestel alandada vererõhku ja ennetada südame-veresoonkonna haigusi. DASH dieet rõhutab tervislike ja tasakaalustatud toitude tarbimist ning soovitab vähendada soola, suhkru ja küllastunud rasvade tarbimist. See võib parandada üldist tervist ja vähendada krooniliste haiguste riski.

Paljud eksperdid on kiitnud DASH dieeti selle eest, et see soodustab tervislikku ja mitmekesist toitumist ning võib aidata vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Dieet on suunatud kaalu kaotamisele ja vererõhu alandamisele ning võib olla kasulik ka neile, kellel on juba kõrge vererõhk või südame-veresoonkonna haiguste riskifaktorid.

DASH dieet on saanud kiitust ka selle lihtsuse ja paindlikkuse poolest. See ei nõua keerukaid arvutusi ega spetsiaalsete toiduainete ostu ning võimaldab paindlikkust toiduvaliku tegemisel.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et DASH dieet on saanud positiivset tagasisidet ekspertidelt, kes tunnustavad selle tervislikkust ja tasakaalustatud toitumise soodustamist. Dieet võib aidata inimestel parandada oma tervist ja ennetada terviseprobleeme ning seetõttu on see populaarne tervisliku toitumise valik.