gluten free food r2

Gluteenivaba dieet

 • Mis on gluteenivaba dieet?
 • Mis on gluteenivaba dieedi plussid?
 • Mis on gluteenivaba dieedi miinused?
 • Mida eksperdid sellest arvavad?

Tutvustus

Gluteenivaba dieet on toitumisviis, mille korral välditakse gluteeni sisaldavaid toiduaineid. Gluteen on valk, mis leidub nisu, odra ja rukki terades ning on ka nende teraviljade derivaatides, nagu nisujahu, odrajahu ja rukkijahu. Seega tähendab gluteenivaba dieet nende toiduainete vältimist ning toiduaineid ja jooke, mis sisaldavad neid teravilju.

Gluteenivaba dieet on vajalik inimestele, kes põevad tsöliaakiat, gluteenitalumatust või gluteenitundlikkust. Tsöliaakia on autoimmuunhaigus, mille korral inimese immuunsüsteem ründab peensoole ja takistades toitainete imendumist. Gluteenitalumatuse ja -tundlikkuse korral võib gluteeni tarbimine põhjustada seedehäireid, nagu kõhuvalu, kõhulahtisus ja iiveldus.

Gluteenivaba dieedi järgimine võib olla keeruline, kuna gluteen leidub paljudes levinud toiduainetes, nagu leib, pasta, küpsised, krõpsud ja õlu. Siiski on olemas ka palju gluteenivabu alternatiive, mis võimaldavad inimestel jätkata tervislikku ja mitmekesist toitumist ilma gluteeni tarbimiseta.

Mis on gluteenivaba dieedi plussid?

Gluteenivaba dieedi plussid võivad erineda sõltuvalt inimese individuaalsest olukorrast, kuid järgmised eelised võivad olla seotud gluteenivaba dieediga:

 1. Tsöliaakia ravi: Gluteenivaba dieet on ainus tsöliaakia ravi, kuna see vähendab seedehäirete ja muude sümptomite teket, mis on põhjustatud gluteeni tarbimisest.
 2. Gluteenitalumatuse ja -tundlikkuse sümptomite leevendamine: Gluteenivaba dieet võib aidata vähendada seedehäireid, nagu kõhuvalu, kõhulahtisus ja iiveldus, mis võivad olla seotud gluteenitalumatuse või -tundlikkusega.
 3. Tervislikumad valikud: Gluteenivaba dieet võib julgustada inimesi valima tervislikumaid toite, nagu puu- ja köögiviljad, liha, kala, teraviljavabad piimatooted ja gluteenivabad teraviljad, mis võivad olla tervislikumad kui töödeldud toiduained.
 4. Toiduainete mitmekesisuse suurendamine: Gluteenivaba dieedi järgijatel on vaja välistada gluteen, mistõttu võivad nad proovida uusi toite ja toiduaineid, mis võivad rikastada nende toitumist.
 5. Parema seedimise soodustamine: Gluteenivaba dieet võib aidata parandada seedimist, kuna see võib vähendada põletikku seedetraktis, mis võib takistada toitainete imendumist.

Kokkuvõttes võib öelda, et gluteenivaba dieedil on palju erinevaid eeliseid, eriti inimestele, kes põevad tsöliaakiat, gluteenitalumatust või -tundlikkust. Siiski peaksid inimesed enne gluteenivaba dieedi järgimist konsulteerima arsti või toitumisspetsialistiga, et tagada nende toitumisvajaduste täitmine ja vältida toitainete puudust.

Mis on gluteenivaba dieedi miinused?

Kuigi gluteenivaba dieedil on palju eeliseid, võib see mõnel juhul kaasa tuua ka miinuseid:

 1. Piiratud toiduvalik: Gluteenivaba dieet võib põhjustada piiratud toiduvalikut, eriti kui inimene ei tea, millised toidud sisaldavad gluteeni ja millised mitte.
 2. Kallid asendustooteid: Gluteenivabad asendustooteid, nagu jahu, leib ja küpsised, võivad olla kallimad kui nende gluteeni sisaldavad alternatiivid.
 3. Toitainete puudus: Gluteenivaba dieedi järgimine võib põhjustada toitainete puudust, kuna gluteenivabad toidud ei pruugi sisaldada piisavalt kiudaineid, rauda, kaltsiumi ja muid olulisi toitaineid.
 4. Raskused söögikohtades: Gluteenivaba dieedil võib olla raskusi söögikohtades, kuna paljud toidud sisaldavad gluteeni või võivad olla saastunud gluteeniga.
 5. Võimalik kaalutõus: Gluteenivaba dieedi järgimine ei pruugi alati kaasa tuua kaalulangust ja võib isegi põhjustada kaalutõusu, kuna gluteenivabad toidud võivad sisaldada rohkem suhkrut ja rasva kui nende gluteeni sisaldavad alternatiivid.
 6. Psühholoogiline stress: Gluteenivaba dieedi järgimine võib põhjustada psühholoogilist stressi, eriti kui inimese sotsiaalsed suhted ja meelelahutustegevused sõltuvad söögikohtades käimisest või toitudest, mis sisaldavad gluteeni.

Kokkuvõttes võib öelda, et gluteenivaba dieedil on oma miinused, eriti kui seda järgitakse ilma meditsiinilise põhjuseta. Enne gluteenivaba dieedi alustamist on soovitatav konsulteerida arsti või toitumisspetsialistiga, et tagada toitumisvajaduste täitmine ja vältida toitainete puudust.

Mida eksperdid sellest arvavad?

Üldiselt nõustuvad eksperdid, et gluteenivaba dieet on kasulik inimestele, kes põevad tsöliaakiat, gluteenitalumatust või gluteenitundlikkust. Gluteenivaba dieet võib aidata vähendada seedehäirete ja muude sümptomite teket, mis on seotud nende seisunditega.

Siiski on mõned eksperdid ka väljendanud muret, et gluteenivaba dieedi järgimine ilma meditsiinilise põhjuseta võib põhjustada toitainete puudust ja piirata inimese toiduvalikut. Mõned eksperdid rõhutavad, et gluteenivaba dieedi järgimine peaks olema suunatud konkreetsetele meditsiinilistele seisunditele ning seda ei tohiks järgida pelgalt moeröögatusest või ilma meditsiinilise vajaduseta.

Seetõttu on oluline konsulteerida arsti või toitumisspetsialistiga enne gluteenivaba dieedi alustamist, et tagada toitumisvajaduste täitmine ja vältida toitainete puudust. Professionaali juhendamisel võib gluteenivaba dieet olla tervislik ja mitmekesine toitumisviis.