fruit vegetables prep cooking cutting 1296x728 header 1296x728 1

Ornishi dieet

 • Mis on Ornishi dieet?
 • Mis on Ornishi dieedi plussid?
 • Mis on Ornishi dieedi miinused?
 • Mida eksperdid sellest arvavad?

Tutvustus

Ornishi dieet on taimetoitlastele suunatud madala rasvasisaldusega dieet, mis keskendub tervislikule toitumisele ja südamehaiguste ennetamisele. Dieedi loonud dr. Dean Ornish on rõhutanud, et tervislik toitumine ja elustiil võivad aidata kaasa südamehaiguste ennetamisele ja ravile. Ornishi dieeti iseloomustab madal rasvasisaldus, kõrge kiudainesisaldus ja taimsete valkude tarbimine. Dieet hõlmab peamiselt puu- ja köögivilju, täisteratooteid, kaunvilju ja väheses koguses madala rasvasisaldusega piimatooteid. Lisaks soovitatakse regulaarset füüsilist tegevust, stressi vähendamist ja suitsetamisest loobumist. Ornishi dieet on osutunud tõhusaks südamehaiguste ennetamisel ja võib aidata kaasa ka kaalulangusele.

Mis on Ornishi dieedi plussid?

Ornishi dieedi plussid võivad olla järgmised:

 1. Kaalulangus: Ornishi dieet on tuntud oma kaalulanguse eelistega. Kuna see dieet soovitab süüa peamiselt madala kalorsusega ja toitainerikast toitu, võib see aidata kaasa kaalukaotusele.
 2. Vähendab südame-veresoonkonna haiguste riski: Ornishi dieet on mõeldud südame-veresoonkonna haiguste ennetamiseks ja raviks. See aitab vähendada halva kolesterooli taset, vererõhku ja põletikku ning suurendab hea kolesterooli taset, mis kaitseb südame-veresoonkonna haiguste eest.
 3. Suurendab tervislikku toitumist: Ornishi dieet soovitab süüa peamiselt tervislikku, looduslikku ja toitainerikast toitu, mis on hea tervise jaoks hädavajalik. See dieet soodustab puu- ja köögiviljade, täisterade, madala rasvasisaldusega piimatoodete, tervislike rasvade ja valkude söömist ning vähendab töödeldud toidu, punase liha ja küllastunud rasvade tarbimist.
 4. Võib parandada meeleolu: Ornishi dieet võib aidata parandada meeleolu ja vähendada depressiooni sümptomeid. Toidus sisalduvad antioksüdandid, vitamiinid ja mineraalid võivad aidata suurendada serotoniini taset, mis on seotud meeleolu reguleerimisega.
 5. Võib aidata diabeedi ennetamisel ja ravimisel: Ornishi dieet võib aidata vähendada diabeedi riski ja sümptomeid. Tervisliku toitumise põhimõtted, mida Ornishi dieet propageerib, nagu tervislikud süsivesikud, valgud ja rasvad, võivad aidata reguleerida veresuhkrutaset ja parandada insuliinitundlikkust.

Kuid on oluline märkida, et Ornishi dieedi eelised ei pruugi olla kõigile sobivad ja mõned inimesed võivad leida selle dieedi raskeks jälgida. Enne uue dieediplaani alustamist peaks alati nõu pidama tervishoiutöötajaga.

Mis on Ornishi dieedi miinused?

Ornishi dieedi miinused võivad hõlmata järgmist:

 1. Piirangud: Ornishi dieet on väga piirav ning võib olla raske järgida, eriti kui oled harjunud palju liha, piimatooteid ja töödeldud toite tarbima.
 2. Rasvad: Dieet sisaldab väga vähe rasvu, mis võib põhjustada probleeme naha, juuste ja küünte tervisega. Lisaks võib see tekitada näljatunnet ning vähendada toitainete imendumist.
 3. Süsivesikud: Ornishi dieet sisaldab suures koguses süsivesikuid, mis võivad mõjutada veresuhkru taset ning põhjustada kaalutõusu. See võib olla eriti probleemne diabeetikute jaoks.
 4. Soovimatud kõrvaltoimed: Dieet võib põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid, nagu peavalud, väsimus, seedehäired ja unetus.
 5. Sotsiaalne surve: Ornishi dieet võib olla sotsiaalselt raske järgida, kuna paljudes ühiskondades keskendutakse toidu nautimisele ja ühiselt söömisele ning dieet võib raskendada sellistel üritustel osalemist.
 6. Pikaajaline järgimine: Kuigi Ornishi dieet võib aidata kaalulangusele kaasa, võib see olla raske pikaajaliselt järgida ning paljud inimesed võivad tagasi pöörduda oma endiste toitumisharjumuste juurde, mis võib kaasa tuua kaalu taastumise.

Mida eksperdid sellest arvavad?

Ornishi dieet on olnud teema mitmetes uuringutes ja eksperdid on jõudnud erinevatele järeldustele. Mõned eksperdid leiavad, et dieet on tervislik ja võib aidata kaalulanguse saavutamisel, vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski ning parandada üldist tervist. Teised eksperdid aga leiavad, et dieet võib olla liiga piirav ning ei sisalda piisavalt vajalikke toitaineid.

Üks uuring näitas, et Ornishi dieedi järgimine võib aidata kaalulangust ja parandada südame tervist. Teine uuring aga leidis, et dieet võib olla liiga piirav ja põhjustada toitainete puudust ning seetõttu ei pruugi olla kestlik pikaajalisel järgimisel.

Üldiselt nõustuvad eksperdid, et Ornishi dieet võib olla kasulik, kuid see ei pruugi olla sobiv kõigile inimestele, eriti neile, kellel on terviseprobleeme või vajadus suurema toitainete hulga järele. Enne Ornishi dieedi proovimist peaksid inimesed konsulteerima oma arsti või toitumisspetsialistiga, et veenduda, et see sobib nende tervisliku seisundiga ja toitumisvajadustega.