Raw food diet

Toortoidu dieet

 • Mis on toortoidu dieet?
 • Mis on toortoidu dieedi plussid?
 • Mis on toortoidu dieedi miinused?
 • Mida eksperdid sellest arvavad?

Tutvustus

Toortoidu dieet on toitumisviis, kus inimene sööb peamiselt tooreid või minimaalselt töödeldud toiduaineid, näiteks puu- ja köögivilju, idusid, pähkleid, seemneid, teri ja taimseid valke. Tavaliselt hõlmab toortoidu dieet ka vältimist valmistatud toite, mis sisaldavad kunstlikke koostisosi, säilitusaineid, suhkrut ja töödeldud teri.

Toortoidu dieedi järgijad usuvad, et toiduaineid toorelt tarbides säilivad rohkem vitamiine, mineraalaineid, ensüüme ja antioksüdante, mis võivad aidata tugevdada immuunsüsteemi, tõsta energiataset ja vähendada haiguste riski. Lisaks on toortoidu dieet sageli seotud kaalulangetusega, kuna toored toiduained sisaldavad tavaliselt vähem kaloreid kui valmistoidud.

Mis on toortoidu dieedi plussid?

Toortoidu dieedi plussid on järgmised:

 1. Rohkem vitamiine ja toitaineid: Toortoidu dieedi järgijad söövad rohkem puu- ja köögivilju, mis on täis väärtuslikke vitamiine ja toitaineid, mida keha vajab.
 2. Suurem kiudainete sisaldus: Toortoidud sisaldavad tavaliselt suures koguses kiudaineid, mis aitab seedesüsteemil hästi toimida ja hoiab kõhu täis pikemaks ajaks.
 3. Madalam kalorisisaldus: Toortoidu dieet sisaldab tavaliselt vähem kaloreid kui tavaline toit, mis võib aidata kaalulangetamisel.
 4. Väldib töödeldud toitu: Toortoidu dieedi järgijad väldivad töödeldud toitu ja suhkrut, mis on seotud paljude terviseprobleemidega, nagu diabeet ja südamehaigused.
 5. Parandab seedimist: Toortoidu dieet sisaldab rohkem seedimist soodustavaid ensüüme ja probiootikume, mis võivad aidata seedimisel ja parandada seedehäirete sümptomeid.
 6. Parem energiatase: Toortoidu dieet sisaldab palju energiarikkaid toiduaineid nagu puuviljad ja pähklid, mis võivad aidata tõsta energiataset ja parandada kehalist sooritusvõimet.
 7. Võimalus proovida uusi toiduaineid: Toortoidu dieet võib julgustada inimesi proovima uusi toiduaineid ja retsepte, mis võivad muuta toitumise mitmekesisemaks ja huvitavamaks.

Kuid on oluline märkida, et toortoidu dieet võib olla ebapraktiline ja raskesti jälgitav ning võib põhjustada toitainete puudust, kui seda ei tehta õigesti.

Mis on toortoidu dieedi miinused?

Toortoidu dieedi miinused võivad hõlmata järgmist:

 1. Toortoidu dieet võib olla raskemini järgitav kui tavaline toitumine. Toortoidu ettevalmistamine ja planeerimine võib võtta rohkem aega ning seda võib olla keeruline järgida väljaspool kodu või reisides.
 2. Toortoidu dieet võib põhjustada seedehäireid. Toores toit sisaldab looduslikke ensüüme, mis aitavad seedimist, kuid mõned inimesed võivad kogeda seedehäireid, nagu gaasid, kõhuvalu ja kõhulahtisus.
 3. Toortoidu dieet võib põhjustada toitainete puudust. Kui inimene ei söö piisavalt erinevaid toortoite, võib see põhjustada vitamiinide, mineraalide ja muude oluliste toitainete puudust, nagu kaltsium, raud ja B-vitamiinid.
 4. Toortoidu dieet võib olla seotud terviseriskidega. Mõned toidud, nagu toored oad ja kaunviljad, sisaldavad fütotoksiine, mis võivad olla seedehäirete ja muude terviseprobleemide põhjustajaks.
 5. Toortoidu dieet võib olla raskendatud taimetoitlaste ja veganite jaoks. Toortoidu dieedi järgimine taimetoitlastele võib olla eriti raske, kuna mõned toidud, nagu toored oad, sisaldavad valku ja rauda.

Mida eksperdid sellest arvavad?

Toortoidu dieet on olnud üsna vastuoluline teema, kuna sellel on nii plussid kui miinused. Mõned eksperdid soovitavad toortoidu dieeti kui tervislikku viisi kaalulangetamiseks ja üldise tervise parandamiseks, samas kui teised eksperdid on skeptilised, kuna dieedil võib olla olulisi toitainete puudujääke ning see võib olla raskesti järgitav pikema aja jooksul.

Toortoidu dieedi toetajad usuvad, et see annab kehale rohkem toitaineid, kuna toored puu- ja köögiviljad on täis vitamiine ja mineraalaineid. Lisaks võib toortoidu dieet aidata kaalulangetamiseks, kuna puuviljad ja köögiviljad sisaldavad vähe kaloreid ja palju kiudaineid, mis aitavad kaasa täiskõhutundele.

Kuid skeptikud hoiatavad, et toortoidu dieet võib põhjustada olulisi toitainete puudujääke, eriti valkude, raua, kaltsiumi ja B12-vitamiini osas. Lisaks võib toortoidu dieet olla raskesti järgitav pikema aja jooksul ning see võib põhjustada seedeprobleeme ja ebamugavusi.

Seega on eksperdid toortoidu dieedi osas jagunenud, kuid enamik neist nõustub, et toortoidu dieet peaks olema tasakaalustatud ning kui seda järgitakse õigesti, võib see olla tervislik ja aidata kaasa kaalulangusele.