Untitled design 4

Vahelduv paast

 • Mis on vahelduv paast ?
 • Millised on vahelduva paastu viisid ?
 • Mis on vahelduva paastu plussid?
 • Mis on vahelduva paastu miinused?
 • Mida eksperdid vahelduvast paastust arvavad?

Mis on vahelduv paast?

Vahelduv paast tähendab toitumisharjumust, mille kohaselt inimene sööb tavaliselt tavalist toitu mõnes päevas ja teisel päeval sööb vähem või ei söö üldse. See võib hõlmata erinevaid paastuperioode, mille jooksul inimene sööb vaid mõnda tüüpi toitu, näiteks ainult puuvilju või ainult vedelikku, või võib hõlmata perioode, mil inimene ei söö üldse.

Vahelduv paast on üks paljudest toitumisharjumustest, mis väidetavalt võivad aidata inimestel kaalust alla võtta ja tervist parandada. Kuid teaduslikud tõendid selle kohta, kas vahelduv paast on tõesti efektiivne või mitte, on veel väga vähesed ja seetõttu pole selge, kas see on tõesti tervisele kasulik või mitte. Enne vahelduva paastumise alustamist on soovitatav konsulteerida oma tervishoiuteenuse pakkujaga, et saada professionaalset nõu ja tagada, et see on teie jaoks ohutu.

Milliseid erinevaid viise vahelduval paastul on

On mitmeid erinevaid viise, kuidas inimesed võivad läbi viia vahelduvat paastu. Mõned levinumad viisid hõlmavad järgmist:

 1. Päevade vaheldumine: Seda tüüpi vahelduva paastu korral sööb inimene tavaliselt tavalist toitu mõnes päevas ja teisel päeval vähendab toidu tarbimist või ei söö üldse.
 2. Intermittent fasting: See tähendab, et inimene sööb tavaliselt tavalist toitu mõnes päevas ja teisel päeval sööb vaid mõnda tüüpi toitu, näiteks ainult puuvilju või ainult vedelikku.
 3. 5:2 dieet: See tähendab, et inimene sööb tavaliselt tavalist toitu viis päeva nädalas ja teised kaks päeva sööb vähem kalorit.
 4. 24-tunnine paast: See tähendab, et inimene ei söö üldse ühe täis päeva jooksul.

Enne vahelduva paastumise alustamist on soovitatav konsulteerida oma tervishoiuteenuse pakkujaga, et saada professionaalset nõu ja tagada, et see on teie jaoks ohutu.

Mis on vahelduva paastu plussid

Vahelduv paast võib teoreetiliselt pakkuda mõningaid tervisekasu, sest see võib aidata kaalust alla võtta ja võib mõjutada kehakaalu ja kehamassi indeksit (BMI) positiivselt. Vahelduv paast võib samuti parandada veresuhkru taset ja madala tihedusega lipoproteiini (LDL) kolesterooli taset, mis võivad olla riskifaktorid südame-veresoonkonnahaiguste tekkeks.

Lisaks sellele väidetakse, et vahelduv paast võib parandada ainevahetust ja põletada rasva, mis võib aidata kaalust alla võtta. Samuti on tehtud uuringuid, mis näitavad, et vahelduv paast võib mõjutada kehas toodetavaid hormoone ja aineid, mis võivad mõjutada põletikku ja võidelda vananemisprotsesside vastu.

Kuid tuleb märkida, et paljud neist tervisemõjudest on teoreetilised ja teaduslikud tõendid selle kohta, kas vahelduv paast on tõesti efektiivne, on veel väga vähesed. Seetõttu pole selge, kas vahelduv paast on tõesti tervisele kasulik või mitte. Enne vahelduva paastumise alustamist on soovitatav konsulteerida oma tervishoiuteenuse pakkujaga, et saada professionaalset nõu ja tagada, et see on teie jaoks ohutu.

Mis on vahelduva paastu miinused?

Vahelduv paast võib põhjustada mõningaid negatiivseid mõjusid, sealhulgas:

 1. Näljatunne ja väsimus: Kui inimene sööb vähem toitu vahelduva paastu ajal, võib ta tunda end näljana ja väsinuna.
 2. Toitainete puudus: Kui inimene sööb vähem toitu vahelduva paastu ajal, võib ta saada vähem toitaineid, mis võivad mõjutada tema tervist negatiivselt.
 3. Seedimisprobleemid: Vahelduv paast võib põhjustada seedimisprobleeme, näiteks kõhukinnisust või kõhulahtisust.
 4. Meeleolu kõikumine: Mõned inimesed võivad tunda end pärast vahelduvat paastu ärritunumana või ärevusest kurnatuna.
 5. Toiduvajaduse ignoreerimine: Vahelduv paast võib põhjustada inimestel soovi ignoreerida oma toiduvajadusi ja söömisega seotud märke, mis võib olla ohtlik.

Enne vahelduva paastumise alustamist on soovitatav konsulteerida oma tervishoiuteenuse pakkujaga, et saada professionaalset nõu ja tagada, et see on teie jaoks ohutu. On oluline jälgida oma keha ja kuulata oma tervise märke, et vältida negatiivseid mõjusid.

Mida eksperdid vahelduvast paastust arvavad

Enamik tervishoiuteenuse pakkujaid ja toitumisspetsialiste ei soovita vahelduvat paastu tavalise toitumisharjumuse asemel, sest teaduslikud tõendid selle kohta, kas see on tõesti tervisele kasulik või mitte, on veel väga vähesed. Paljud eksperdid peavad vahelduvat paastu ohtlikuks ja väidavad, et see võib põhjustada toitainete puudust ja seedimisprobleeme ning see võib mõjutada inimeste meeleolu ja tervist negatiivselt.

Samuti on mõned eksperdid mures selle pärast, et vahelduv paast võib põhjustada inimestel soovi ignoreerida oma toiduvajadusi ja söömisega seotud märke, mis võib olla ohtlik. Seetõttu soovitavad eksperdid tavaliselt tervislikku ja tasakaalustatud toitumist, mille korral inimene sööb piisavalt toitaineid ja järgib tervislikke toitumisharjumusi.

Enne vahelduva paastumise alustamist on soovitatav konsulteerida oma tervishoiuteenuse pakkujaga, et saada professionaalset nõu ja tagada, et see on teie jaoks ohutu.